Değerli Kullanıcılarımız,

5846 sayılı Fikir ve Sanat eserlerini koruma kanununda düzenlenen telif haklarının tamamı (veritabanları ve bilgisayar yazılımları dahil olmak üzere) kütüphane kaynaklarını uygunsuz kullanmalarda erişimle ilgili yasal bir sınır getirmektedir. Ayrıca uygunsuz kullanım ve paylaşımlar abone olunan Veritabanları için imzalanan Lisans Anlaşmalarına aykırıdır. Aşırı indirme yapılan IP’ler firma tarafından tespit edilip erişime kapatılmaktadır. Bundan dolayı tüm Üniversitenin bilgiye erişimi geçici bir süreliğine kesintiye uğrayabilmektedir.

Bazı kullanıcılarımız yukarıda ve aşağıda belirtilen kurallara uymadığından dolayı IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) veritabanından aşırı indirme gerçekleştirmiştir ve bu veritabanına erişimimiz birkaç gün aksamıştır. Aykırı kullanım gerçekleştirilen kişi/ler tespit edilmiş ve haklarında yasal işlem başlatılmıştır. Lütfen kurallara uyunuz!

IEEE veritabanı özelinde Proxy üzerinden tekrardan erişim sağlanmış olup önceki IP(193.140.151.85) den bağlanmak mümkün olmaktadır. Proxy ayarları için tıklayınız.

Yaşanacak erişim problemleri için Kütüphane ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

Tüm abone olduğumuz veritabanlarımızdan aşağıdakileri yapmanız yasaktır:

*Veri tabanlarından; sistematik olarak çok sayıda yayının indirilmesi, bilgisayara aktarılması yasaktır.

*Veri tabanının satılması, içeriğinin dağıtılması yasaktır.

*Veri tabanından alınan bilgilerin yetkisiz kullanıcılara (Üniversitemiz personeli dışındakiler) aktarılması yasaktır.

*Veri tabanından alınan bilgilerin e-mail listeleri aracılığı ile dağıtılması yasaktır.

*Veri tabanından alınan bilgiler üzerinde değişiklik yapılması ya da bu bilgilerden yararlanarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.

DEÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı