Tezlerin bir program aracılığı ile intihal kontrolünün yapılarak benzerlik raporunun alınması, YÖK tarafından zorunlu hale getirilmiştir (Bkz; 1 ve 2 ). Bu koşulun doğurduğu ihtiyacı karşılamak üzere DEÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Turnitin Tez İntihal Analiz Programına abonelik gerçekleştirmiştir. Programa erişim internet üzerindendir ve internete bağlanabildiğiniz her türlü ortamdan giriş yapabilmeniz mümkündür.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda TEZ intihal analiz programını aşağıdaki adımları izleyerek kullanabilirsiniz:

1- Programı kimler kullanabilir?

Program, yalnızca enstitülerimizde TEZ danışmanlığı görevini yapan akademisyenler tarafından kullanılabilir. Lütfen herhangi bir öğrencinize giriş bilgisi iletmeyiniz, yasaktır.

2- Tez Danışmanıyım ve Programı kullanabilmem için ne yapmalıyım?

Lütfen bağlı bulunduğunuz enstitüden bilgi alınız (veya bizi arayınız: Ali Taş; Tel:3018026 veya ali.tas@deu.edu.tr) ve enstitü tarafından Merkez Kütüphane’de bulunan Turnitin yetkilisine (Ali Taş; Tel:3018026 veya ali.tas@deu.edu.tr) bilgilerinizin (Ad-Soyad; Kurumsal E-Mail, Unvan) gönderilip gönderilmediğini teyit ediniz ve gönderilmediyse tekrar iletilmesini sağlayınız.

3- Yukarıdaki adımları yaptım, programa ne zaman gireceğim?

Enstitünüz tarafından bilgileriniz Turnitin yetkilisine gönderildiğinde/ulaştığında, yetkili kişi sizi sisteme kaydedecek ve sistem tarafından otomatik bir mail alacaksınız ve bu mail içerisinde sisteme giriş bilgileriniz yer alacaktır, gelen bilgiler doğrultusunda sisteme giriş yapacak ve TEZ intihal analiz programını kullanmaya başlamış olacaksınız.

4- Sisteme giriş yaptım; fakat tezi sisteme yükleyemedim ve intihal analiz sonucunu oluşturamadım, bunu nasıl yapacağım?

Lütfen aşağıdaki ekte bulunan kullanım kılavuzunu dikkatlice inceleyiniz ve orada belirtilenler doğrultusunda işlemleri gerçekleştiriniz.

!!!–>UYARI<–!!!

Farklı doküman türlerinizi (makale vb.) Turnitin ile intihal analizinden geçirmeyiniz; TEZ haricindeki dokümanlarınızın kontrolünü iThenticate İntihal Analiz Programı‘ndan yapınız!!!